مقاله ها

عوارض لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد بدن

عوارض لیزر موهای زائد بدن، امروزه بسیاری از بانوان و حتی بعضی از آقایان از شیو و اپیلاسیون و بند انداختن و سایر راه‌هایی که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کنند خسته شده اند و به لیزر رو آورده اند. اما همین افراد به خاطر افکار نادرست و غیرعقلانی به دوراهی رسیده اند که آیا لیزر انجام دهند یا نه؟ چرا که افراد زیادی، از ترس عوارض لیزر بدن بی خیال آن شدند.

اما ما اینجا هستیم تا به شما از لیزر و عوارض آن صحبت کنیم و شما را در تصمیمتان این که می‌خواهید لیزر انجام دهید یا خیر مطمئن سازیم. پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

لیزر صورت

عناوین این مقاله

لیزر موهای زائد بدن چیست؟

به هرنوع موی ضخیم و تیره‌ای که در نقاطی از بدن مانند سینه، چانه، پشت لب و گلو رشد می‌کند، موی زائد می‌گویند که این موها به دلایل هورمونی یا ژنیتیکی در بدن رشد می‌کنند. اما بعضی از افراد هم هستند که موهای دست و پا و بیکینی و زیربغل که جز موهای طبیعی بدن می‌شوند هم برای آن‌ها آزار دهنده است و به جای شیو و اپیلاسیون به لیزر رو می آورند.

لیزر موهای زائد بدن
لیزر باعث حذف یا توقف رشد موهای زائد می‌شود که در این روش با استفاده از نور لیزر و گرمایی که از در اثر تابش به بدن منتقل می‌شود، به عمق مشخصی از پوست نفوذ می‌کند و فولیکول مو را نشانه می‌گیرد و به آن آسیب می‌رساند.

در واقع فولیکول مو اصلی ترین دلیل رویش مو است که آسیب رساندن به آن سبب می‌شود رویش مو متوقف شود و موهای زائد از بین برود. حتی اگر مشکل هورمونی دارید هم نتیجه میگیرید با این تفاوت که تعداد جلسات لیزر بیشتر از سایر افراد می باشد.

در لیزر موهای زائد، چون سلول‌های تولید کننده مو را نشانه گرفته می ‌شوند و به آن آسیب می‎رسانند همین امر سبب از بین بردن طولانی مدت و یا حتی دائمی آن‌ها می‌شود. اما واقعا در این راستا، عوارض لیزر بدن چیست و چه بر سر بدن و موهای آن می‌آید.

آیا لیزر موهای زائد صورت عوارض دارد؟

یکی از مهم ترین قسمت‌هایی که اکثر بانوان در رابطه با موهای زائد با آن درگیر هستند و بر زیبایشان تاثیر به سزایی دارد، صورت است. اصولا تحمل درد بند کردن یا وکس انداختن هفتگی برای بانوان سخت و طاقت فرسا است و باعث انواع جوش و آکنه و لکه صورت به مرور زمان می‌شود. همه‌ی این‌ها فقط در طی یک هفته تاثیر دارد و دوباره موهای زائد شروع به رویش می‌کند.

لیزر موهای زائد بدن

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توان با آن از شر موهای زائد صورت خلاص شد و آن هم به صورت دائمی، فقط لیزر است اما سوال اینجاست از میان عوارض لیزر بدن کدام یک شامل صورت می‌شود؟

در ناحیه صورت به دلیل نازک و حساس بودن پوست صورت ممکن است همان لحظه بعد از لیزر شاهد کمی سوزش،التهاب و قرمزی باشید که البته با قرار گرفتن در یک محیط خنک و به دور از آفتاب، دقایقی بعد این عوارض از بین خواهد رفت.

عوارض لیزر موهای زیر بغل چگونه است؟

یکی دیگر از قسمت‌های بدن که طرفداران زیادی برای لیزر آن دارند، زیر بغل است. چون پوست زیر بغل هم نازک و حساس است، با شیو کردن موهای زائد این ناحیه، به مرور زمان شاهد تیرگی پوست خواهید بود و اگر بخواهید اپیلاسیون کنید، در طولانی مدت خواهید دید که چگونه پوستتان افتادگی پیدا می‌کند و شل می‌شود.

لیزر موهای زائد بدن

پس بهترین راه برای از بین بردن دائمی موهای زیربغل هم لیزر است. از عوارض لیزر زیربغل این است که شاید در جلسات آخر به دلیل بالا رفتن گرما و دوز دستگاه، کمی التهاب و قرمزی و خارش ایجاد شود که بلافاصه پس اتمام همان جلسه از بین خواهد رفت.

مطالب دیگر  آموزش کار با دستگاه لیزر خانگی تک کاره

دستگاه لیزر خانگی

عوارض لیزر بیکینی

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ این بخش شامل بیکینی، خط باسن و باسن می‌شود. اکثریت بانوان از عوارض لیزر بر بیکینی بسیار واهمه دارند. چرا که بر اثر بی اطلاعی عوام این مسئله صورت گرفته که لیزر موهای بیکینی ممکن است باعث ناباروری و یا عامل سرطان در بانوان شود.

به همین دلیل مطالعات بسیار زیادی از عوارض لیزر بدن صورت گرفته است و طبق نظریه پزشکی متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی نیویورک، خانم الیزابت هیل، در رابطه با لیز موهای ناحیه بیکینی که  معتقد است: روش حذف موهای زائد بدن به وسیله ی نشانه قرار گرفتن یک رنگدانه در یک فولیکول مو انجام می‌شود و بعد روی همان رنگدانه کار می‌شود.

بنابراین اثری برروی باروری و سرطان نخواهد داشت. چرا که میزان نفوذ اشعه و گرمای لیزر به پوست کمتر از یک میلی متر است و این هیچ تاثیری برروی تخمدان‌ها و رحم نخواهد داشت.

یکی دیگر از متخصصان، دکتر میچل شوارتز هم بیان داشته که لیزر موهای زائد به این معناست که در این روش به هیچ عنوان نفوذ عمقی تر به دستگاه تولید مثلی و داخلی امکان پذیر نیست. او می‌گوید: انرژِی نور به وسیله رنگدانه‌هایی که در فیولیکول مو قرار دارند، سریعا در کسری از ثانیه جذب می‌شوند و از بین می‌روند و آن‌ها اصلا زمانی برای نفوذ عمیق تر ندارند.

تنها عوارض لیزر بدن در این قسمت، ناشی از لیزردر همان لحظه و کمی التهاب و قرمزی است که بعد از پایان همان جلسه از بین می‌روند. اگر تحمل درد برای شما سخت است، می‌توانید قبل از لیزر کمی کرم زینک اکساید استفاده کنید.

از بدترین عوارض لیزر بیکینی طبق تحقیقات، اثرات تغییرات پوستی رنگدانه دار می‌باشد که معمولا بعد از مدتی از بین رفته است و هیچ جای نگرانی ندارد. پس طبق این توضیحات متوجه شدیم که لیزر موهای بیکینی هیچ عوارضی بر ناحیه و دستگاه تناسلی و باروری ندارد.

مطالب دیگر  تمام نکات مربوط به عوارض لیزر جای جوش

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی مردان

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ استفاده از دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد ناحیه‌ی شرمگاهی برای مردان و بانوان یکسان است و تفاوت فاحشی ندارد.

در کل افرادی که (فارغ از جنسیت) پوست روشن تری دارند بهتر نتیجه می‌گیرند و از عوارض لیزر بدن در امان ترند. لیزر هیچگاه باعث درد در شما نمی‌شود اما ممکن است در آن ناحیه احساس ناراحتی داشته باشید. پس بهتر است از بی‌حسی موضعی ساعتی برای این قسمت استفاده کنید.

به جز همان عوارضی که قبلا گفته شد، عوارض حاد دیگری وجود ندارد. شما به این توجه داشته باشید که اگر حتی یک نفر بر اثر لیزر دچار عوارض جبران ناپذیری می‌شد، به هیچ عنوان وزارت بهداشت و درمان ایران، اجازه فعالیت هیچ یک از کلینیک‌های لیزر را نمی‌داد. به عنوان مثال مرکز سولاریوم که بعد از مدتی به علت عوارض خطرناک فعالیتشان ممنوع شد و الان به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کنند.

لیزر موهای دست و پا هیچ عوارضی ندارد

عوارض لیزر موهای زائد بدن ، در روش‌های سنتی برای از بین بردن موهای دست و پا از کرم‌های موبر یا شیو و اپیلاسیون استفاده می‌کردند که باز هم تاثیری در روند رویش دوباره مو نداشت و که عوارض آن درد، جوش زدن، ضخیم تر شدن موها، تیرگی و پوست مرغی شدن بود.

اما اگر بخواهیم از عوارض لیزر بدن بگوییم، شما باید قسمت دست و پا را از آن فاکتور بگیرید چرا که هیچ عارضه‌ای ندارد.

آیا لیزر شکم و کمر عوارض دارد؟

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ در حالت طبیعی اکثریت خانم‌ها در قسمت شکم و سینه خود مویی ندارند و بیشتر به صورت کرک است اما اگر شما از آن دسته از بانوانی هستید که در این قسمت موهای زائد دارید به دلایل ارثی یا هورمونی، ابتدا به یک متخصص غدد مراجعه کنید تا منشأ آن پیدا شود، سپس به مرکز لیزر بروید و با خیال راحت لیزر کنید.

از عوارض لیزر بدن در این ناحیه همان سوزش و ناراحتی در هنگام لیزر است که که بعد از پایان یافتن همان جلسه کامل از بین می‌رود.

مطالب دیگر  آیا لیزر موهای زائد برای درمان موهای زیر پوستی مفید است؟

عوارض لیزر موهای بدن شامل چه نکاتی است؟

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ طبق بررسی‌های انجام شده، تا الان هیچ عارضه مشخصی و در بدن افراد مشاهده نشده است و حتی گفته می ‌شود در بین روش‌های مرسوم، بهترین روش لیزر می باشد چرا که کمترین عوارض را برای بدن ایجاد می کند.

همان طور که قبلا اشاره کردیم فقط ممکن است در قسمت بیکینی احساس سوزش کنید یا در قسمت قفسه سینه به علت نازک بودن پوست نسبت به سایر نواحی کمی دچار قرمزی شود.

امام مهم ترین نکته این است که هیچ یک از عوارض لیزر بدن دائمی نیستند و پس از گذشت مدت زمانی از بین می‌روند.

لیزر موهای زائد بدن
در ادامه چند نکته بسیار ساده به شما گوشزد می‌کنیم که شما می‌توانید تنها دقایقی بعد از لیزر آن‌ها را انجام دهید تا دچار عارضه نشوید.
  • پوشیدن لباس راحت و ساده: چون بعد از لیزر پوست کمی حساس تر می‌شود بهتر است بعد از اتمام جلسه لباس خنک و نخی و آزاد بپوشید تا سایشی با پوست شما نداشته باشد.
  • بازگشت به خانه و استراحت: بهتر است بلافاصله بعد از لیزر به خانه بروید و در یک محل خنک استراحت کنید تا تعریقی نداشته باشید مخصوصا اگر در فصل تابستان این کار را انجام می‌دهید.
  • با آب خنک خود را بشویید: اگر قصد شستن خود را دارید از آب داغ استفاده نکنید تا پوستتان دچار سوزش نشود.
  • استفاده از کرم های ضد التهاب: کرم‌هایی نظیر زینک اکساید باعث کاهش التهاب و قرمزی پوست می‌شود . این پماد بهترین انتخاب برای سوختگی و سوزش ناشی از لیزر است.

لیزر خانگی و محدودیت ها و عوارض آن

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ شاید برای برخی از خانم‌ها و آقایان رفتن به کیلینیک‌های لیزر به دلایلی دشوار باشد. به خصوص در شرایط شیوع کرونا که کمی خطر آفرین نیز خواهید بود. لیزرهای خانگی از اختراعات مهمی می باشند که به این منظور تولید شده اند. با داشتن یک لیزر خانگی احتیاجی به رفتن به کلینیک نخواهید داشت و در هر زمانی که بخواهید می توانید بدنتان را لیزر کنید.

کمپانی‌های تولید کننده دستگاه لیزر خانگی، سعی کرده‌اند که این دستگاه را با قیمتی ارزان‌تر در اختیار عوام قرار دهند. البته که قیمت آن کم نیست اما در نهایت از هزینه کل جلسات برای فرد، خیلی کمتر است. تمامی دستگاه‌های خانگی تحت عنوان لیزر از نوعی پرتو تقویت شده شبیه آی پی ال هستند که تا حدودی تاثیر دارند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که شما نباید از آن برای ابروها، گوش‌ها، نواحی تناسلی، نوک پستان، صورت مردان و محل تاتو و خال و همچنین برای کودکان استفاده کنید. عوارض لیزر بدن که در بالا با آن اشاره کردیم برای لیزرهای خانگی هم صدق می کند. با خواندن دفترچه راهنمای موجود در داخل دستگاه می‌توانید از لیزر خانگی بهره ببرید.

لیزر، بهترین روش برای از بین بردن مو های زائد

عوارض لیزر موهای زائد بدن ؛ به گفته کارشناسان، لیزر بدن بهترین روش و کم عارضه‌ترین روش شیو بدن می‌باشد که به وسیله آن می توانید به صورت دائم از شر موهای زائد خلاص شوید. عوارض گفته شده برای لیزر بدن، موقتی می‌باشد و با رعایت نکات گفته شده، می توانید این عوارض را کم کنید و یا از بین ببرید. 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *