مقاله ها, میکرونیدلینگ

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ : روش های درمان زیبایی در دنیای امروز تنوع بسیاری پیدا کرده است. چرا که دستیابی به پوستی صاف و شفاف به یکی از مهم ترین خواسته های بشر تبدیل گشته است. اما باید بدانید بیشتر این روش ها تهاجمی بوده و ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشند. از این رو افراد ترجیح میدهند تا حد امکان این روش ها را مورد استفاده قرار ندهند و روش های بی عوارض را جایگزین نمایند.

در این بین یکی از محبوب ترین روش های درمان زیبایی میکرونیدلینگ می باشد که یکی از کاربردی ترین، بدون عوارض و به صرفه ترین روش ها است و قادر است بیش از ۹۰ درصد مشکلات پوستی را درمان نماید. در این مقاله قصد داریم به بررسی میکرونیدلینگ و نحوه عملکرد میکرونیدلینگ بپردازیم.

بهتر است چه کسانی از میکرونیدلینگ استفاده کنند؟

میکرونیدلینگ که به عنوان درمارولینگ یا درمان القای کلاژن نیز شناخته می شود، یک روش مراقبت از پوست است که شامل استفاده از دستگاهی با سوزن های ظریف برای ایجاد ریز آسیب های کنترل شده در سطح پوست است. اینکار می تواند برای نگرانی های مختلف پوستی مفید باشد و به طور کلی برای بسیاری از افراد بی خطر است. با این حال، گروه های خاصی از افراد وجود دارند که می توانند از میکرونیدلینگ بهره مند شوند:

افراد دارای خطوط ظریف و چین و چروک:

میکرونیدلینگ می تواند تولید کلاژن و الاستین را تحریک کند که به بهبود ظاهر خطوط و چین و چروک ها کمک می کند و در نتیجه پوستی صاف تر و جوان تر به نظر می رسد.

کسانی که اسکار آکنه دارند:

میکرونیدلینگ می تواند با ترویج بازسازی کلاژن و جوانسازی پوست در کاهش ظاهر اسکارهای آکنه، از جمله اسکارهای آتروفیک و چرخشی موثر باشد.

افراد با پوست دارای منافذ بزرگ:

میکرونیدلینگ می تواند با تشویق تولید کلاژن به کاهش ظاهر منافذ بزرگ کمک کند، که می تواند بافت و سفت شدن پوست را بهبود بخشد.

افراد با رنگ و بافت ناهموار پوست:

میکرونیدلینگ می تواند به بهبود بافت و رنگ کلی پوست، از جمله کاهش ظاهر پوست خشن یا ناهموار کمک کند.

کسانی که علائم کشش دارند:

میکرونیدلینگ را می توان برای کاهش ظاهر ترک ها با تحریک تولید کلاژن و بهبود بافت پوست استفاده کرد.

 افراد مبتلا به شلی خفیف پوست:

میکرونیدلینگ می تواند به سفت کردن پوست شل خفیف، به ویژه در نواحی مانند صورت، گردن و شکم کمک کند.

افراد مبتلا به آسیب خورشید:

میکرونیدلینگ می تواند ظاهر پوست آسیب دیده از نور خورشید را با ترویج سنتز کلاژن و جوانسازی پوست بهبود بخشد.

کسانی که به دنبال جوانسازی عمومی پوست هستند:

میکرونیدلینگ می تواند جوانسازی کلی پوست و ظاهری با طراوت را برای افراد بدون نگرانی پوستی خاص فراهم کند.

توجه به این نکته ضروری است که اگرچه میکرونیدلینگ به طور کلی برای بسیاری از افراد ایمن است، اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. افراد مبتلا به بیماری های پوستی، عفونت ها یا شرایط پزشکی خاص باید از میکرونیدلینگ اجتناب کنند یا قبل از انجام این روش با متخصص پوست مشورت کنند. علاوه بر این، افراد باردار و شیرده باید به دلیل خطرات احتمالی از میکرونیدلینگ اجتناب کنند. همیشه با یک متخصص پوست یا متخصص مراقبت از پوست مشورت کنید تا مشخص شود که آیا میکرونیدلینگ برای نگرانی ها و شرایط خاص پوست شما مناسب است یا خیر. آنها می توانند توصیه های شخصی ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند که این روش برای شما ایمن و مؤثر است. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

تاریخچه میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ نخستین بار در سال ۱۹۰۵ در آلمان توسط یک متخصص پوست به نام کرومایر ابداع شد. این دستگاه دارای برآمدگی های فلزی در اندازه های مختلف بوده و توانست جای زخم، ماه گرفتگی و هایپرپیگمنتیشن را درمان نماید. اما در سال ۱۹۵۰ فرد دیگری به نام کرومایر تغییراتی را در این دستگاه ایجاد کرد و به جای برآمدگی های فلزی از سیم های نوک تیز فولادی استفاده کرد.

این دانشمند بعد ها به یکی از معروف ترین متخصصین پوست تبدیل شد و روش ابداع شده توسط او به عنوان بهترین روش برای پیش گیری از علائم پیری و ایجاد چین و چروک شناخته شد. با گذشت زمان در این دستگاه تغییراتی ایجاد شده و امروزه به شکل میکرونیدلینگ هایی که در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد، تبدیل گردیده است. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

توضیحاتی در رابطه با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی موثر در درمان مشکلات پوستی مختلف می باشد که در کلینیک های زیبایی و توسط متخصصان پوست مورد استفاده قرار میگیرد. تاثیرات این روش در درمان اسکار آکنه و اسکار ناشی از جای زخم بسیار چشم گیر میباشد. در واقع میکرونیدلینگ از طریق برداشتن لایه سطحی پوست اقدام به درمان این مشکل می نماید. طی این عملیات کلیه لایه های مرده از بین میرود که تاثیر بسیاری در شفاف و روشن شدن پوست خواهد داشت.

سری دستگاه میکرونیدلینگ دارای سوزن های بسیار ریزی می باشد که این سوزن ها با ورود به درون پوست منجر به ایجاد میکروکانال هایی در لایه اپیدرم شده و طی این عملیات جریان گردش خون افزایش پیدا میکند و تولید پرو تئین کلاژن و الاستین که تاثیرات چشم گیری در جوانی و شادابی پوست دارند افزایش پیدا میکند و قادر است به این طریق کلیه مشکلات پوستی را درمان نماید. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

مطالب دیگر  مزایا،کاربردها و هزینه میکرونیدلینگ صورت

کاربردهای استفاده از میکرونیدلینگ

 • درمان آکنه
 • کنترل ریزش مو
 • رفع لکه های تیره پوست (هایپرپیگمنتیشن)
 • رفع منافذ باز پوست
 • کاهش چین و چروک های پوستی
 • درمان جای جوش
 • درمان جای سوختگی و زخم
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست
 • درمان استرچ مارک یا کشیدگی های پوستی و …

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

در بالا بیان کردیم که میکرونیدلینگ از طریق تاثیری که در افزایش کلاژن سازی دارد که به اصطلاح تحریک مکانیکال نامیده می شود، قادر است مشکلات پوستی مختلف را درمان نماید.  این دستگاه کانال هایی را در سطح پوست ایجاد میکند و سلول های پوستی را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می نماید . در این روش باید کانال ها به صورت عمودی روی هر منطقه از پوست ایجاد شود به طوری که هیچ ارتباط افقی ما بین آن ها وجود نداشته باشد.

چرا که در غیر اینصورت منجر به تخریب بافت ها میگردد. به طور کل میتوان عملکرد میکرونیدلینگ را اینگونه توضیح داد: وارد شدن میلیون ها سوزن ریز و ظریف به درون پوست میکروکانال هایی را در لایه های اپیدرم و درم ایجاد میکند که این امر منجر به افزایش تولید فاکتور های رشد مانند فیبروبلاست ها، پلاکت های خونی و بهبود عمکلرد آن ها میگردد. در نتیجه این فیبروپلاست ها تولید کلاژن و الاستین را بیشتر میکند و منجر می شود لایه اپیدرم پوست ضخیم تر شده و مشکلات پوستی درمان شوند. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

مراقبت های قبل و بعد از میکرونیدلینگ
مراقبت های قبل از میکرونیدلینگ
پاکسازی پوست صورت

این روش درمانی تاثیر بسیار زیادی در جذب بیشتر سرم ها و ویتامین های مفید برای پوست دارد. برای اینکه این مواد به خوبی جذب پوست شوند لازم است قبل از میکرونیدلینگ پوست خود را با شوینده مناسب شست و شو دهید و تمیز کنید. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

آگاه کردن پزشک از وضعیت کلی خود

افرادی که در گذشته درگیر مشکلات پوستی مختلفی بودند و یا به مصرف ماده یا داروهای خاصی حساس هستند باید قبل از انجام میکرونیدلینگ با پزشک متخصص خود مشورت نمایند. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

عدم استفاده از لایه بردار

حساسیت پوست در زمان انجام میکرونیدلینگ بالا می باشد. از این رو لازم است از ۲ تا ۳ هفته پیش از استفاده از میکرونیدلینگ از انجام هرگونه عملیاتی که حساسیت پوست را بیشتر میکند، مانند استفاده از لایه بردار خودداری کنید. چرا که در غیر اینصورت پوست استحکام خود را از دست میدهد. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

مطالب دیگر  جزییات و مشخصات آیس رولر یخی

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

همانطور که میدانید طی فرآیند میکرونیدلینگ صورت، سوزن های بسیاری وارد پوست میشوند که طبیعتا عوارضی مانند التهاب یا کبودی را به دنبال خواهد داشت. این عوارض خطرناک نبوده و در نتیجه جای هیچگونه ترس و نگرانی نمی باشد. علاوه بر این با انجام مراقبت هایی میتوانید روند بهبود این علائم را افزایش دهید. از جمله مراقبت های لازم بعد از میکرونیدلینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از میوه هایی که دارای خاصیت ترمیم کنندگی و بهبود جای زخم و التهاب هستند.
 • از داروهای ضد التهاب مانند ادویل و بروفن استفاده نکنید. چرا که مصرف این دارو ها روند بهبود را دچار اختلال میکنند و در نتیجه مانع از طی کردن روند طبیعی بهبود میگردد.
 • از انجام فعالیت هایی که منجر به تعریق پوست می شود خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید به مدت طولانی خودداری کنید.
 • بهتر است از کرم های ضد آفتابی که دارای زینک هستند استفاده نمایید.
 • در روزهای اول بعد از انجام میکرونیدلیگ از دست کاری کردن پوست بپرهیزید.
 • از محصولات و موادی که دارای خاصیت اسیدی هستند خودداری نمایید. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ
استفاده از میکرونیدلینگ چه مزیت هایی دارد؟!

میکرونیدلینگ علاوه بر کاربردهای بی نظیرش در رفع مشکلات پوستی مزیت های بیشمار دیگری را نیز به همراه دارد که در ادامه به بیان تعدادی از آن ها میپردازیم:

 • تحریک تولید کلاژن و کمک به جوانسازی پوست صورت
 • بازسازی پوست و از بین بردن کلیه جای زخم ها
 • موثر در روشن شدن و شفاف شدن پوست به واسطه نابودی لایه های مرده سطح پوست
 • قابلیت استفاده در تمام نقاط حساس پوست مانند بینی، اطراف چشم و …
 • به صرفه بودن از نظر اقتصادی نسبت به سایر روش های درمانی
 • قابل استفاده در تمامی انواع پوست با طیف رنگی متفاوت # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ
آیا استفاده از میکرونیدلینگ عوارضی نیز دارد؟

به طور کل میکرونیدلینگ عوارض جانبی به همراه ندارد و در صورت بروز عوارض نیز میتوانید مطمئن باشید که هیچگونه آسیب جدی به سلول های پوستی وارد نکرده و به سرعت برطرف میگردند. از جمله این عوارض میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

انجام میکرونیدلینگ و ورود سوزن های ریز متعدد به درون پوست ممکن است قرمزی و تورم در ناحیه تحت درمان را به دنبال داشته باشد.

در افرادی که داری پوست حساسی هستند استفاده از میکرونیدلنگ ممکن است منجر به بروز حساسیت های پوستی مختلف شود.

اگر فشار وارد شده به پوست توسط میکرونیدلینگ مناسب نباشد، استفاده از میکرونیدلینگ ممکن است تیرگی ناحیه تحت درمان را به همراه داشته باشد.

در مواقعی میکرونیدلینگ التهاب و ورم خفیف در ناحیه تحت درمان را به دنبال دارد. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

سوالات متداول

هزینه استفاده از میکرونیدلینگ به چه صورت است؟

این موضوع به نوع مشکل پوستی بستگی دارد اما به طور کل میکرونیدلینگ از نظر اقتصادی به صرفه می باشد.

آیا استفاده از میکرونیدلینگ محدودیت سنی دارد؟

بله – میکرونیدلینگ قبل از رسیدن به سن بلوغ انجام نمیگیرد.

تاثیرگذاری میکرونیدلینگ چند هفته زمان می برد؟

بعد از گذشت ۴ تا ۶ جلسه میتوانید شاهد تاثیرگذاری میکرونیدلینگ ها باشید.

به طور کل میکرونیدلینگ برای صورت فواید بیشماری دارد. از این رو توصیه میکنیم استفاده از این روش را جایگزین روش های مشابه نمایید. # نحوه عملکرد میکرونیدلینگ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *